Wyniki

Znaleziono 6 wyników wyszukiwania hasła: sieci

Jakub Sukiennik (2020/5, Miscellanea, s. 740)

Regulacja rynku narkotyków w Polsce w latach 1997–2005 a równowaga systemu instytucjonalnego

Celem artykułu jest opis i próba wyjaśnienia przebiegu zmian prawnych w zakresie przekształceń ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (UPN) w Polsce w latach 1997–2005 z perspektywy nowej ekonomii instytucjonalnej. Szczególnym obszarem zainteresowania pozostaje jednak karanie za posiadanie narkotyków. Dodatkowym zamierzeniem jest próba odpowiedzi na pytanie, czy zmiany UPN w zakresie karania (...)


Andrzej Sławiński (2020/2, Artykuły, s. 306)

30 lat polskiej transformacji z perspektywy banku centralnego

Symptomem sukcesu polskiej transformacji systemowej był nieprzerwany wzrost gospodarczy po ustabilizowaniu i zliberalizowaniu gospodarki na początku lat 90. XX wieku. Ważnym czynnikiem, który pomógł wprowadzić gospodarkę na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, było jej włączenie w europejskie sieci produkcyjne, co umożliwiło modernizację i zwiększanie potencjału eksportowego. Konsekwencje (...)


Meda Andrijauskiené, Daiva Dumčiuviené (2019/5, Artykuły, s. 572)

Import dóbr i usług jako czynnik stymulujący innowacyjność w krajach UE

W ostatnich czasach wyraźnie wzrosło zainteresowanie potencjałem innowacyjnym gospodarek. Toczy się intensywna dyskusja nad tym, czy potencjał innowacyjny określonego kraju jest określony jedynie przez czynniki lokalne, czy też kształtuje się pod wpływem pozycji zajmowanej w globalnej sieci biznesowej i międzynarodowej współpracy gospodarczej. Poza tym brakuje badań uwzględniających (...)


Magdalena Olczyk (2017/5, Artykuły, s. 544)

Koncepcja międzynarodowej konkurencyjności – analiza bibliometryczna

Celem artykułu jest prezentacja wyników metanalizy prac naukowych z zakresu międzynarodowej konkurencyjności na podstawie danych bibliometrycznych literatury opublikowanej w ciągu ostatnich 70 lat i zarejestrowanej w bazach Web of Science, Scopus, Google Scholar oraz Econlit, przy użyciu programów HistCite, Vosviewer i Pajek. Autorka wykorzystała trzy metody bibliometryczne, tj. analizę (...)


Witold Małecki (2014/4, Artykuły, s. 467)

Przemiany sektora bankowego i ich konsekwencje

Banki odegrały istotną i niezbyt chlubną rolę we współczesnym globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym. Nie tylko były jednym ze źródeł tego kryzysu, ale następnie przyczyniały się także do rozprzestrzeniania się impulsów kryzysowych. W niniejszym artykule pokazano ewolucję banków w ciągu ostatnich 30-40 lat. Prosty, tradycyjny model bankowości, w którym banki przyjmowały depozyty od (...)


Paweł Smaga (2014/4, Artykuły, s. 489)

Optymalny kształt pierwszego filara unii bankowej

Celem artykułu jest odpowiedź na następujące pytania: 1) jakie są cele unii bankowej i czy jest w ona w stanie je osiągnąć? 2) jakie wady konstrukcyjne SSM mogą ograniczać jej skuteczne funkcjonowanie? 3) jakie skutki może mieć jej utworzenie dla europejskiej sieci bezpieczeństwa finansowego? W artykule wykorzystano metodę dedukcyjną oraz przegląd literatury. Do przyczyn, dla których (...)




....